Rendelőnkben végzett kezelések

Az oldal a főbb kezelések leírását tartalmazza. Az összes elérhető kezelés megtekintéséhez, kérjük látogassa meg árlistánkat, ahol a jelenleg végzett összes beavatkozás valamint azok ára megtalálható.

Először jár nálunk?

Fogorvosaink első alkalommal egy konzultáció keretében átbeszélik Önnel a szükséges kezeléseket.

Gyökérkezelés

Ez a beavatkozás olyankor szükséges, amikor a fogbél valamilyen okból kifolyólag bakteriális kontaminációnak van kitéve. Ez az ok lehet egy mély szuvasodás, vagy a fogkorona törése, vagy a trauma következtében elhalt fogbél. A gyökérkezelés ezeknek a töméssel már nem gyógyítható fogaknak a megtartásáért való próbálkozást jelenti. A kezelés során a fog összes gyökércsatornáját a tökéletességre törekedve kitisztítjuk, feltágítjuk, majd egy erre kifejlesztett anyaggal letömjük. Ez egy nagyfokú precizitást igénylő és néha igen komplikált feladat, így elképzelhető, hogy 3-4 alkalmat is igénybe vesz. Amennyiben a fog jól reagál a kezelésre, végleges ellátásként kompozit tömést, betétet, vagy koronát készítünk a fogra, ezáltal visszanyeri eredeti funkcióját és küllemét.

Fogtömés

A tejfogakban és a maradó fogazatban is keletkezhetnek kisebb anyaghiányok. Ennek oka lehet szuvasodás, törés, lepattanás, fogkefeártalom, vagy a kóros fogszorítás, fogcsikorgatás is. Ezeket a defektusokat minden esetben áttisztítjuk, a nem felhasználható, fertőzött részeket eltávolítjuk, majd tömőanyaggal töltjük fel az üreget. A kezelés természetesen fájdalomcsillapító alkalmazása mellett történik.

Betét

A betét egy olyan tömés, amelyet a fogtechnikus laboratóriumban készít el, majd a fogorvos ezt bepróbálja és ha tökéltes az illeszkedés, akkor egy darabban beragasztja, tehát nem rétegenként kerül bevitelre az üregbe. Ennek a nagy kiterjedésű foganyag hiányok, illetve a gyökérkezelt fogak esetén van elsősorban nagy haszna a következők miatt: a betétek kevésbé törékenyek, jobban védik a töréstől a megmaradt foganyagot, szebbek és funkcionálisan is jobbak a kontaktpont helyreállításban, illetve a rágófelszín kialakításuk is előnyösebben elkészíthető, mint a szájban rétegzett töméseknek. Hátrányuk, hogy több időt (minimum 2 alkalom) és nagyobb anyagi ráfordítást igényelnek egy tömésnél. A betét kiterjedése szerint lehet inlay, onlay, vagy overlay – ez azt jelöli, hogy a rágófelszínnek mekkora részét fogja képezni a pótlás. Rendelőnkben kerámia (Emax) illetve kompozit (Gradia) betétek érhetők el. Minden esetben az egyedi igényeknek és az adott szituációnak megfelelően választjuk ki a betét anyagát.

Korona

Koronát akkor készítünk, ha a fognak az anatómiai koronája (tehát maga a foganyag) olyan mértékben károsodott, hogy az töméssel már nem állítható helyre, vagy csak nem tanácsos, mert a fog például gyökérkezelés következtében törékeny és a betét sem nyújt megfelelő megoldást az adott esetben. Frontfogak esetén esztétikai megfontolásból is készíthető. A korona minden irányból körbe öleli a foganyagot, „kupak-szerűen” ráül a fogra, így védve azt a töréstől és a szuvasodástól. A betéthez hasonlóan lenyomat alapján a laboratóriumban készül el, így legalább két, de esetenként több alkalmat is igénybe vehet. Anyagát tekintve lehet teljes fém, kerámiával leplezett fém, kerámiával leplezett cirkónium-dioxid vázas, illetve lítium-diszilikát (emax) korona.

Híd

A híd a foghiányok pótlását teszi lehetővé a megmaradt szomszédos fogak segítségével. A hidat tartó pillérfogakat a fogorvos ugyanúgy lecsiszolja (élő fogak esetén mindenképpen érzéstelenítés mellett), mint a korona esetén, majd lenyomatot vesz róla. Ez alapján a fogtechnikai laboratóriumban elkészül a híd váza, amit egy második ülésben a fogorvos bepróbál. Ha megfelelő a váz, akkor a laboratóriumban elkészítik a leplezést, így már a harmadik ülésben beragasztható lesz.  A híd egybeöntött/egymáshoz rögzülő koronákból áll, így anyagában a koronáknál leírtak vonatkoznak rá.

 

Zárt kürett

Zárt kürett alatt a parodontális tasak helyi érzéstelenítés mellett történő tisztítását értjük. Megelőző lépése a fogkőeltávolítás, lényege pedig a foggyökér és a tőle elhúzódott csont közötti rés (csonttasak) fizikai és kémiai megtisztítása a gyulladásos szövetgyülemtől, fogfelszíni lepedéktől. A kezelés célja, hogy a fogágyat alkotó csont mennyiségét megőrizzük, ne engedjük a csontpusztulást tovább haladni, illetve az ezzel járó tompa vagy éles fájdalmakat is megszüntessük, a fog élettartamát pedig növeljük. A kezelés ismétlése a tasak mélységétől függ: amennyiben otthoni eszközökkel is tisztíthatóvá válik a fogfelszín, a továbbiakban csak a félévenkénti fogkő eltávolítás lesz szükséges. Mélyebb tasakok esetén 4-6 havonta ismételni ajánlott, illetve súlyosabb esetben sebészi beavatkozás, nyitott kürett is szükséges lehet, ez esetben parodontológus szakorvoshoz (a fogágybetegség specialistája) utaljuk páciensünket. Mindegyik esetben nagy mértékben befolyásolják a gyógyulást a páciens otthoni szájhigiénés szokásai: alapos fogmosás, fogselyem, fogköztisztító kefe megfelelő használata (és a nyelv tiszítására is ügyelni kell).